Malta Hakkında

Malta Hakkında

Güney Avrupa ile Kuzey Afrika arasında Akdeniz ’ in tam ortasında bulunan 3 ada ’dan oluşan  Malta,  Sicilya ‘ nın güneyinde yer almaktadır.

Malta takım adaları 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşur. Büyükleri:  Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan  Malta 237 km²,  Gozo 68 km² ve  Comino 2 km² yüzölçümüne sahiptir.

Resmi olarak iki dili birden kabul eden az sayıdaki ülkeden biri olan  Malta’da halk Maltaca ve  İngilizce dillerini konuşuyor. Matlaca dili olarak geçen  Malta dili Arapça ve İbranice gibi olmasına rağmen Latin alfabesiyle yazılıyor. 160 yıldan fazla bir süre resmi olarak İngiliz sömürgesi olmasından dolayı da halkın tamamı İngilizce konuşuyor. Bu da adaya ziyarete giden turistlere ve öğrencilere dil problemi yaşatmıyor. Telefon kulübelerinden trafiğine kadar hayatın her alanında İngiliz hakimiyetini görebilirsiniz.

Malta’nın insanı teşvik eden ve cezbeden en önemli özelliği tarihinin bir hazine yuvası olmasıdır. Burada rastlayabileceğiniz ve insanlığın tüm tarihi geçmişini yansıtan arkeolojik kalıntıları, kültürel anıtları ve mimariyi dünyanın çok az yerinde bulabilirsiniz. Denebilir ki “Ada dev bir açık hava müzesidir” . Başkent Valetta, kendi türünün tek örneği ve bir mimari harikasıdır, ziyaretçileri her köşede gizli bir tarih ve kültür ile karşılaşır.

Malta özellikle son yıllarda artan popülerliği ile ”İngilizce eğitimi ” denince lider  haline gelen bir akdeniz ülkesi. Malta ile aramızdaki saat farkı ise 1 saattir, bu da adanın Türkiye açısından popülerliğini arttırmakta.

Malta’nın en önemli avantajlarından biri ülkemize yakınlığıdır. Malta’ya direk olarak sadece Pazartesi ve Perşembe günleri Malta Airlines ile sadece İstanbul’dan gidebilirsiniz. Uçuş  3,5 – 4  saat civarı sürmektedir. Malta uçak biletleri kış sezonunda 250-300 Euro arasında değişmektedir, ancak yaz aylarında bu rakam yoğun talepten dolayı 300-450 Euro arasında seyreder. Bu sebeple yaz sezonunda gitmeyi düşünen öğrencilerin ilk önce uçak biletlerini ayırtması tavsiye edilir. Çünkü erken rezervasyon yapıldığında ucuza uçak bileti bulunabilmektedir.

 

Malta’nın  diğer büyük artısı ise fiyatlarıdır. Ülkede bir çok dil okulu bulunuyor ve bu okullar biribiriyle yoğun rekabet içinde olduğundan buradaki fiyatlar, İngiltere veya Amerika vs. yerlere göre daha uygundur, ayrıca buradaki yaşam masrafları da diğer ülkelere oranla oldukça uygundur.

Kategori: Haberler.